Popüler Kültür Zırvalığı

Popüler kültür, kapitalizmin bir ürünüdür. Kapitalizmin yeni bir sömürme yoludur ki bunun da en iyi örneğini 3. dünya ülkelerinden biri olan Türkiye'de görebiliriz.

Popüler kültür, toplumun asıl kültürünü yozlaştırır, onu eritir ve siler atar ve kendi pohpohlu, şaşalı, büyülü görüntüsü ile kültür seviyesi düşük olan geniş halk kitlelerini peşinden sürükler ve bu geniş halk kitelerinin bir amacı haline dönüşür. Popüler kültür bir araç olarak kullanılırsa kişiyi ezici yapar; kapitalistler gibi. Eğer, bir amaç olarak kullanılırsa, insanları moronlaştırır; Türkiye'de yaşayanların televizyonlardaki şarkı yarışmalarına, şov programlarına göre kendi yaşamlarını şekilllendirmeleri gibi.

Ülkemizde popüler kültürün hizmetçisi siyasiler de yok değildir; ak(r)p en baştadır. Kapitalizm ak(r)p'nin kapanmasını istememiştir, çünkü; kendi isteklerini ak(r)p'ye kolayca yaptırabilmektedir. Akp, popüler kültür ve kapitalizm ilişkisini şöyle açıklayabiliriz;

ülkemizde emperyalizmin sevgili dostu; ak(r)p'dir. popüler kültür sevdalılarının da büyük çoğunluğu, ak(r)p'in destekçisidir.

Ülkedeki, popüler olma isteği de akp ile artmıştır. Acı olan bir şey vardır ki, o da; popüler kültür, insanlar arasında ekonomik sınıf ayrılıklarına yol açmaktadır; varoşlar ve kültürlü olanlar(kültürden kasıt; yozlaştırılmış içi boş kültürdür.).

Ve bundan daha acı olan bir şey de vardır; kimi popüler olmaya çalışan popüler kültür analizcicikleri, popüler kültür(müş) adı altında akp yandaşlığı yaparak, her şeye trend mi değil mi diye bakarak, kendilerince sol düşünce'nin tarahiyle alay ederek; solcuları barbar, solcu kızları çirkin - pis, sol düşünce'nin demode olduğunu söyleyerek kendi siyasi düşüncelerini alttan alttan kabul ettirmeye çalışarak, sol düşünce'yi yıkmaya çalışmaktadırlar.

Ve bu insanlar açık açık ''düşünce yerine zevk''i seçtiklerini ifade ederler. Böylece beyinlerinin boş olduğunu kabul ederek, ''Das Kapital''i okusalarda anlayamayacaklarını açıkça ifade etmektedirler. Ve sanırım bu insancıklar(yazan özenticikleri) sol'un ağır düşünce yapısını anlayacak kadar akla sahip olamadıkları için bir karalama kapmayası başlattılar.

Aklıma yeni geldi de, ''anti - popülarite'' konulu bir blog kursam mı ki?
Neyse yazımızı itü sözlük'ten bir entry ile bitirelim;
bir sefiller, bir savaş ve barış asırlar boyu okunmuştur, vivaldi beğenilerek dinlenmiştir çünkü evrensel insani değerler hitap etmişlerdi fakat bir harry potter acaba iki asır sonra okunacak mıdır, ya da bu boybandlar'in çoluk çocuğa karıştığında hala şarkı söyleyebildiklerini görebilecek miyiz sorunsalının altında yatan hede.
favorius

80 darbesi sonrası düşünce özgürlügünün kısıtlandıgı
bastırılmış, düşün(dürtül)meyen toplumumuzu oyalayıp vakit geçirmelerini sağlayan, kandırmacalı medya ve bununla birlikte daha bicok seyin bir anda patlama yaratıp ummadıgımız bi anda sönüp; coğunlukla insana birşey katmadığı gibi zamanını calan canavar..

kokulu battaniye

0 yorum:

Yorum Gönder