Türkiye'deki Sol Akımlar

Türkiye'de sol düşünce, dışarıya göre biraz farklı gelişmektedir. Dünyaya oranla ülkemizdeki solun çeşitliliği çok fazladır. Türkiye'de sol akımı üç kategori de toplayabiliriz; ulusalcılık(yurtseverlik, kemalizm)(chp, ip,.. yelpazesindekiler), sosyalizm(marksizm, leninizm)(ödp, tkp, dip, dtp,.. yelpazesindekiler), liberalizm(taraf, radikal,.. yelpazesindekiler. Genel olarak sol düşünceyi ise; bir kaç kategoriye ayırabiliriz;
1. Bir solcu vardır, ulusalcıdır(kemalist). Cumhuriyet için ölür. Kemalizmi eleştirmez.
2. Bir solcu vardır, marksistdir. Cumhuriyet için ölür. Kemalizmi eleştirir.(ödp, tkp,.. kanadı)
3. Bir solcu vardır, marksistdir. Cumhuriyeti parçalamaya çalışır. Kemalizmi eleştirir.(pkk sempatizanları)(dtp,.. kanadı)
4. Bir solcu vardır, marksistdir. Cumhuriyet için ölmez. Kemalizmi eleştirir.(dip(devrimci işçi partisi),.. kanadı)
5. Bir solcu vardır, liberaldir. Cumhuriyet için ölmez. Kemalizmi de marksizmi de eleştirir.(taraf, radikal,.. kanadı)
6. Bir solcu vardır, marksist-kemalisttir. Cumhuriyet için ölür. Kemalizmi de marksizmi de eleştirir.(68'in temel ideolijisi)

Bu genel olarak Türkiye'de solun yapısıdır. Tabi sosyalizmin alt kanadı olan troçkist, stalinist olanlar da vardır. Her ne kadar tam olarak bu kategorilere koyamasak da, stalinizmi 6.ile, troçkizmi de 4. ile eşleştirebiliriz. Sol kendi içinde bir çok fraksiyon içeren bir akımdır.

Kendi düşüncem;
Türkiye için yapılması gereken ise; 68'lilerin yapmak istediği gibi ulusal çapta sosyalizmi(bilimsel sosyalizm) ilan edip, bu çizgide ülkeyi geliştirmektir. Sonrasında dünya hazır olduğunda elbette ki komünizme de geçiş yapılmalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder